Sıcak yaz günleri henüz bitmedi ancak Eylül itibariyle sonbahar resmi olarak başlıyor.  Sonbahara yaklaşırken, size ev temizliğinde ve düzeninde yardımcı olacak bazı bilgiler hazırladık. İşte sonbahar öncesi evinizde yapmanız gerekenler…

Öncelikle dolaplar içinde düzenleme yapın. Yazlık kıyafetlerinizi hemen kaldırmayın ancak artık kullanmayacağınıza emin olduğunuz eşyaları kaldırabilirsiniz. Sonbahar kıyafetlerinizi çıkarıp temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca bu mevsimde mutlaka elinizin altında serin günlerde giyebileceğiniz kıyafetler bulundurun. Her yaz çıkarıp asla giymediğiniz kıyafetlerinize artık veda edin ve dolabınızda yer açın. Sonbaharda kullanacağınız yatak örtüleri ve pikeleri yıkadıktan veya kuru temizlemeye gönderdikten sonra kolayca ulaşabileceğiniz bir bölüme saklayın. Yatak odasında sonbahar temizliği yaparken, mutlaka yatağınızı çekip süpürün ve nemli bir ez ile silin. Yatağınız bazalı ise, bazayı havalandırın.

Sonbahar mevsimine uygun banyo takımlarınızı çıkarın.  Yazın kullandığınız, havlu ve  bornozları, kışlık olanları ile değiştirin. Banyodaki aksesuarları da değiştirmeyi unutmayın. Mum gibi dekor malzemelerinde, elma ve tarçın kokulu olanlarını tercih edin.

Kanepeleri koltukları nemli bir bez ile silin ve elektrikli süpürge ile süpürün. Kışın koltuklar için kılıf kullanıyorsanız, bunları dolabınızdan çıkarabilirsiniz. Koltuk ve kanepelerinizin üzerinde örtü veya şal kullanıyorsanız, bunları kalınlarıyla değiştirebilirsiniz. Hatta sonbahara uygun pastel tonlar tercih etmeniz, ortamda bir sonbahar etkisi yaratmada etkili olacaktır.

Mutfak aydınlatmasını, kış mevsimine uygun hale getirin. Kışın hava erken karardığından dolayı ışık yakma ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Bu nedenle enerji tasarrufu yapabilmek için, ampullerinizi gözden geçirin.Mevsim meyveleri ve taze sebzeler satın alın. Dilerseniz, bu meyveler ile reçel ve marmelat; sebzeler ile turşu hazırlayabilirsiniz. Sebzelerin bir kısmını, buzdolabı poşeti ile dondurucuya yerleştirin.

# #