TUBA BÜYÜKÜSTÜN - DÜNYAYI TARTIYOR
TUBA Büyüküstün de tıpkı Bülent Ersoy gibi şöhretinin pek alametifarikasının olmadığı bir işle ticarete girdi; annesi ve babasıyla birlikte laboratuvar tartım, endüstriyel tartım ve ürün kontrol sistemleri ürünlerini pazarlayan Baykon Endüstriyel Tartım Sistemleri adında bir şirket kurdu.Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’da şubeler açan Büyüküstün, şirketinin 9 kalite sertifikası alması ve 90 ülkeye yayılmasıyla ticarette kısa sürede başarıyı yakaladı.

KENAN İMİRZALIOĞLU - ÖNCE OTEL SONRA SÜPERMARKET
İSTANBUL Cihangir’de aldığı bir binayı Defne ismiyle apart otele çeviren Kenan İmirzalıoğlu, ticari girişimlerine Marmaris’in Selimiye Mahallesi’nde 2 yıl önce 3 milyon TL’ye aldığı süpermarketi de ekledi. İmirzalıoğlu, Cihangir’deki oteli ise iş yapmadığı gerekçesiyle apartmana dönüştürdü.

ALİŞAN: GELECEĞİMİN GARANTİSİ
ÜNLÜ türkücü Alişan, ticarete İstanbul Fındıklı’da inşa edip bir süre işlettiği Bosphorus Hotel’le girdi. Cazip bir teklif gelmesiyle otelini satan Alişan, daha sonra Teşvikiye Mis adında bir kafe açtı.

OZAN GÜVEN - İSTEMEDİĞİ PROJEYE ‘HAYIR’ DİYEBİLİYOR
KONSERVATUVARDAYKEN Ramona adlı kadın ayakkabısı mağazasında kalfalık yapan Ozan Güven, her çalışanın hayalini gerçeğe dönüştürerek işyerine ortak oldu. İstanbul Beşiktaş’taki mağazada müşterilerle bizzat ilgilenen Güven, Nişantaşı’nda bir şube açarak ticari faaliyetini genişletti.

NEJAT İŞLER - KENDİ YAĞIYLA KAVRULUYOR
NEJAT İşler’in ticari faaliyetleri, lise yıllarında başladı. Çay partileri düzenleyen, pazarda tişört satan İşler, konservatuvara devam ettiği sırada ise Galatasaray’da içinde kafesi de olan bir kitapçı açtı. Daha sonra tatil için gittiği Bodrum’un Gümüşlük Beldesi’nde kitapçı olmadığını fark eden oyuncu, “Tezgâh” adını verdiği dükkânını oraya taşıdı. Ünlü oyuncu, sahaflıktan pek para kazanamıyor ama dükkânının kendini döndürecek kadar iş yapmasının kendisini mutlu etmeye yettiğini vurguluyor.

MUAZZEZ ERSOY - ÇOK SEVDİĞİ KEBAP İŞİ OLDU
İSTANBUL Maltepe’de kebap ustası Şenol Kolcuoğlu ile birlikte Muazzez Ersoy Şenol Kolcuoğlu adlı restoranı açan Muazzez Ersoy, 2009’dan bu yana ticaretin içinde. Ersoy, Adana kebabı çok sevdiği için restoran işine girdiğini söylüyor.

İZZET YILDIZHAN - İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN YETERLİLİK BELGESİ VERİYOR
İzeet Yıldızhan, 2015’te AND Analiz Test Ölçüm ve Laboratuvar Hizmetleri A.Ş.’yi kurdu. Çevre laboratuvarı ile iş sağlığı ve güvenliği, iş hijyeni laboratuvarı olarak sanayi kuruluşlarına yeterlilik belgesi veren şirket, ayrı zamanda emisyon, imisyon, su, atık su, deniz suyu, toprak, arıtma çamuru, gürültü, atık yağ ölçümü konularında da faaliyet gösteriyor. Yıldızhan, aynı zamanda İzmir’de Double Tree by Hilton Hotel’in işletmeciliğini yapıyor ve Alsancak’ta bir çamaşırhanesi bulunuyor.

Bülent Ersoy: Kule vinç ‘diva’sı
Ticarette en farklı yatırıma yönelen, adını ticari avantaj için kullanmayan ünlülerin başında hiç şüphesiz Bülent Ersoy gelir. Türkiye’deki inşaat sektörünün büyüklüğünü gören Ersoy, ticarete tekine 250 bin dolar ödediği, 7 kule vinci alarak başladı. Yatırdığı parayı 4 yılda amorti eden kule vinçlerin sayısını 8 yılda 22’ye çıkaran Ersoy, vinçlerini belediyelere, müteahhitlere aylık 10 bin TL’den kiraya veriyor.Bülent Ersoy, kullanım ömrü 12 yıl olan kule vinçlerin kendini amorti etmesinden sonra ayda yaklaşık 250 bin TL gelir elde edecek. Böylelikle Ersoy’un ticari girişiminden kârı 20 milyon TL civarında olacak.
# #