Ankara’da bakanlar, federasyon ve kulüp temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda ‘6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi’ yasasında değişikliğe gidilmesi kararı çıktı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Binası’nda yapılan toplantının ardından gazetecilere konuşan Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş başkanı Fikret Orman, düzenlenmesi gereken maddeleri tartıştıklarını söyledi.

Orman, değişiklikleri kısa sürede sonuçlandıracaklarını dile getirirken, Kayserispor Başkanı Erol Bedir ise gelecek dönemde şiddet olaylarının azalacağını düşündüğünü ifade etti.

Toplantıda konuşulan maddeler şöyle:

* Statlara yüz tanıma sistemi konulacak.

* Polis sayısı artarken, özel güvenlik sayısı azalacak. Statların güvenliğinden tamamen polis sorumlu olacak. Ayrıca kulüplerde bulunan ‘taraftardan sorumlu yönetici’ görevinin kaldırılarak ‘stat sorumlusu’ adı altında bir yapıya dönülecek.

* Cezalar katlamalı gidecek. Daha önce saha içi ve saha dışında suç işleyen kişi bir yıl ceza alıyordu. Bundan sonra suç işleyene ilkinde bir yıl, ikincisinde üç yıl, üçüncüsünde ise beş yıl ceza verilecek.

* Deplasman yolculuğu sırasında üzerinde suç aleti (bıçak vb.) bulunan taraftarlar da saha içinde suç işlemiş gibi bu ceza kapsamına dahil olacak.

* Biletsiz taraftarlar da ceza kapsamına alındı. Spor faaliyetinin yapılacağı salona biletsiz giren taraftarlara da cezalar uygulanacak.

* Kulüp başkanı, yönetici, teknik adam veya sporcu sosyal medyada taraftarı ya da rakibi kışkırtıcı yazı paylaştığı takdirde disipline gidecek. Ayrıca televizyon programlarında yapılacak her türlü kışkırtıcı sözler de cezai sisteme bağlanacak.

Üst düzey katılım
Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüpoğlu ve 18 Süper Lig kulübünün temsilcileri katıldı.


# #