Ani yağış ve sıcaklık uyarıları kulağa normal gelse de bu yıl normal olmayan hava olaylarına tanık olduk. Bir anda bastıran ceviz büyüklüğünde dolu yağışı, kapalı yerlerde mahsur bırakan ve bitmeyen yağmur ile İstanbul ve çevresinde görülen hortumlar... Meteoroloji son dakika olarak ve saat vererek uyarıda bulunsa da tahmin tutturmakta zorlanıyor. Peki bu yaz hava durumunda gördüğümüz garipliklerle ilgili yapılan açıklamalar neler? İşte doludan, kum fırtınasına kadar verdiğimiz hava mücadeleleri...

Hava durumu son yılların en farklı yağış biçimlerini gösteriyor. Aşırı yağan dolu, kum fırtınaları ve hortumlar… NASA bile hava durumu ile ilgili Türkiye’yi uyararak “Şiddetli hava olaylarını daha çok yaşayacaksınız” açıklamasında bulundu. Bu yaz halılarla kaplanmış arabaları, bir ilçede yağmur yağarken diğer ilçede açan güneşi gördük. Konya’da kum fırtınası nedeniyle 20 aracın birbirine girdiği kazaya sebep olan hava olayını, İstanbul ve Edirne’de korkutan hortumları da gördük. Yaşanan hava muhalefetleri şaşkınlıkla karşılansa da ‘neler oluyor?’ sorusunun net var mı beraber bakalım…

METEOROLOJİ’YE GÖRE, NÜFUS

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hava tahminlerinin tutmaması da hava olayları ile yaşadığımız garipliklerden biri. Meteoroloji yağış türünü bilse de bu yaz ayı için saat tahminleri konusunda sınıfta kaldı. Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, yaz başından Gazete Habertürk’e yaptığı tuhaf açıklamayla yaşadığımız hava olaylarına farklı bir bakış açısı getirmişti; Güneş, “Şehirlerde nüfus yoğunluğu arttı. Kalabalıklaştıkça vücut ısılarımız ısı adacıklarına yol açıyor. Isınan hava yükselip soğuk havaya çarpıyor ve şiddetli yağış başlıyor” demişti.

NASA’YA GÖRE, BETONLAŞMA

NASA ise yaşanan hava olayları ile ilgili olarak şöyle diyor; “Pek çok şehirde sel ve su baskınlarının nedeni aşırı yağıştan çok beton. Biliyorsunuz toprak aşırı yağışın çoğunu emiyor. Ama toprak yerine beton ya da asfalt koyarsanız su birikir. Aynı şey ağaç ve diğer bitkiler için de geçerli. Bunlar sadece yağışı kontrolde değil, zemini soğutmakta çok önemli görev üstleniyorlar. Şehirlerin bir diğer sorunu koyu rengin hakim olması, asfalt gibi. Bunlar ısıyı yansıtmak yerine emiyor. Tüm bu bahsettiğim faktörler küresel ısınmanın etkilerinin şehirlerde daha çok hissedilmesine neden oluyor.”

YAĞIŞLAR NEDEN ANİDEN BAŞLIYOR?


Güneşli havada bir anda beliren ve 5-10 dakika sürüp sona eren yağmur bulutları ise vatandaşlar arasında ‘paniğe' neden oldu. ‘İklim değişiyor' korkusuna neden olan bu kolektif yağışları Meteoroloji Mühendisi Yrd.Doç.Dr. Abdullah Kahraman ‘normal' olarak değerlendirdi.

# #